Kratom patří v posledních desetiletích mezi velmi oblíbené látky. Vyrábí se ze stromů, rostoucích původně v Asii, ale konzumuje se v řadě zemí světa. Zdaleka ne všude je ale jeho konzumace legální. Dokonce ani u nás se nesmí prodávat jako potravina ke konzumaci, a přesto si ho lidé běžně nakupují. V tomto článku rozebereme, jak je to se zákonností kratomu v různých zemích a jaké změny se v souvislosti s ním připravují v České republice na nejbližší dobu.
Evropa
Zákonné úpravy kratomu v různých evropských zemích se dost liší – od plné tolerance až po úplný zákaz. Regulace se v čase mění. V případě, že chcete cestovat a brát si kratom s sebou, vždy si prostudujte aktuální pravidla v zemích, kam pojedete.
Evropská unie jako celek
Evropská unie samotná se ve svých směrnicích a rozhodnutích zabývá zejména spoluprací členských států a jejich spoluprací při kontrole nových psychoaktivních látek. Každoročně se objevují nové a nové syntetické látky, které předchozí regulace nezahrnují, případně i látky přírodního původu, které nejsou nové, jako právě kratom, ale poměrně dlouho byly konzumovány jen lokálně, zejména v zemích své produkce.
Akční plán boje proti drogám 2000–2004
Evropská unie (dále též EU) ve snaze reagovat rychleji na měnící se podmínky trhu s psychoaktivními látkami v Evropě přijala akční plán boje proti drogám 2000–2004. Cílem byl zejména společný postup členských států. Vzhledem k volnému pohybu osob je totiž velmi obtížné synchronizovat opatření, pokud v každé členské zemi platí jiná pravidla. Týká se to jak regulace prodeje, tak i trestně právních důsledků držení, výroby či prodeje takových látek. Vznikl tak systém včasného varování, které mělo na starost Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (dále jen EDMC).
Rozhodnutí rady z roku 20054
- května 2005 tak vyšlo rozhodnutí rady č. 2005/387/JVV o výměně informací, hodnocení rizika a kontrole nových psychoaktivních látek jako reakce na snahy Evropské unie, aby posílena výměna informací o zneužívaných nebo nesprávně užívaných psychoaktivních látkách a zajištěna odpovídající spolupráci s Evropskou agenturou pro hodnocení léčivých přípravků (dále jen EMEA).
Ústřední úlohu v hodnocení rizik spojených s novou psychoaktivní látkou plní Vědecký výbor EDMC. Na základě tohoto rozhodnutí byl Vědecký výbor rozšířen o odborníky z Evropské komise, Europolu a EMEA a další experty z vědeckých oborů, které ve Vědeckém výboru EDMC nejsou dostatečně zastoupeny. Rozhodnutí zavedlo mechanismus pro rychlou výměnu informací o nových psychoaktivních látkách i žádostech o jejich registraci a stanovilo také hodnocení rizik spojených s těmito novými psychoaktivními látkami, aby bylo možno použít opatření pro kontrolu omamných a psychotropních látek uplatňovaná v členských státech i na nové psychoaktivní látky. Týkalo se to všech látek, které dosud nebyly jako drogy regulovány.
Rozhodnutí stanovilo, že když bude nová psychoaktivní látka podrobena kontrolním opatřením v rámci Evropské unie, vynasnaží se členské státy, aby nejpozději do jednoho roku od takového opatření přijaly nezbytná opatření v souladu se svým vnitrostátním právem. Nicméně, společný postup nebránil členskému státu, aby na svém území zachoval nebo zavedl jakékoliv vnitrostátní kontrolní opatření, které považuje za vhodné, jakmile je nová psychoaktivní látka některým členským státem identifikována.
Směrnice z roku 2017
Výše zmíněné rozhodnutí bylo zrušeno Směrnicí Evropského parlamentu a Rady Evropské unie č. 2017/2103 z 15. listopadu 2017. Ta zjednodušila pravidla řešená i jinými legislativními pravidly EU tak, že zavedla přílohu ke směrnici, která mohla být snadněji aktualizována a aby na ni mohly být uváděny i látky, které dosud nejsou jako drogy regulovány ani Organizací spojených národů (dále OSN), ani jinými mezinárodními úmluvami. Cílem byla schopnost Evropské unie rychleji reagovat na stále nové a nové psychoaktivní látky, které se objevují na evropském trhu. Vždy, když byla nějaká látka zakázána, záhy se objevila jiná s podobnými účinky, ale mírně odlišným složením. To regulaci velmi komplikovalo.
Směrnice nově definovala hodnocení rizik s ohledem na to, zda je společenská újma způsobená novou psychoaktivní látkou jednotlivcům a společnosti závažná a zda v souvislosti s ní dochází k narušování veřejného pořádku nebo násilnému či protispolečenskému soustavně, vynáší značné nelegální zisky nebo má za následek značné ekonomické náklady pro společnost. Příloha směrnice je od té doby pravidelně aktualizována.
Evropská pravidla a kratom
Mitragyna speciosa (rostlina, z níž kratom pochází) ani mitragynin, 7-hydroxymitragynin a případně i další alkaloidy z této rostliny nejsou uvedeny v žádném ze seznamů drogových úmluv OSN. Neexistuje ani jednotný postup v rámci Evropské unie, členské státy si kratom aktuálně upravují ve své legislativě individuálně. Pozor na zdroje informací, protože někdy se od sebe dost zásadně liší. Že je nějaká látka v dané zemi legální, neznamená vždy, že ji můžete konzumovat třeba na veřejnosti. Vždy ověřujte přímo v dané zemi, případně ze zdrojů, které jsou staré maximálně několik týdnů až měsíců a jsou věrohodné.
Legálnost kratomu v jednotlivých státech Evropské unie
1. Belgické království
NELEGÁLNÍ
Kratom je v Belgii od 1. června 2024 zakázanou látkou.
2. Bulharská republika
NELEGÁLNÍ
Od roku 2011 je v Bulharsku kratom zakázán nařízením o klasifikaci rostlin a látek jako omamných.
3. Česká republika
LEGÁLNÍ, ale ne jako potravina.
V současné době probíhají v souvislosti s regulací kratomu legislativní změny, které by měly dostupnost kratomu zejména pro děti a mládež. Podrobněji se jim věnujeme níže.
4. Dánské království
NELEGÁLNÍ
Kratom a jeho hlavní složky, tedy mitragynin a 7-hydroxymitragynin, jsou v Dánsku klasifikovány jako kontrolované látky. Proto je jejich prodej, dovoz, držení a užívání zakázáno (prováděcí nařízení č. 174, kterým se mění zákon o euforických látkách). Dánská agentura pro léčiva může za zvláštních okolností pro kratom udělit povolení osobám, společnostem, laboratořím a institucím. To se ale netýká běžných uživatelů.
5. Estonská republika
NELEGÁLNÍ
Samotný kratom a jedna z jeho hlavních složek 7-hydroxymitragynin jsou v Estonsku zařazeny na seznam zakázaných omamných a psychotropních látek, a jsou tedy nelegální.
6. Finská republika
KONTROLOVANÁ LÁTKA
Kratom je podle vyhlášky o zakázaných psychoaktivních látkách na spotřebitelském trhu (č. 1130/2014) klasifikován jako psychoaktivní látka. V souladu s článkem 44 trestního zákoníku je proto ve Finsku zakázáno kratom dovážet, skladovat nebo prodávat. Držení a užívání kratomu však trestné není.
7. Francouzská republika
NELEGÁLNÍ
Kratom a jeho hlavní složky mitragynin a 7-hydroxymitragynin jsou zařazeny na seznam psychotropních látek. Ve Francii jsou tedy nelegální.
8. Chorvatská republika
NELEGÁLNÍ
Kratom samotný a jeho hlavní složka mitragynin jsou zařazeny na seznam drogových látek, psychotropních látek a rostlin používaných k výrobě drog (vyhláška č. 293/2011 – Nařízení o klasifikaci rostlin a látek jako omamných látek). Užívání drog pouze pro vlastní potřebu však není v Chorvatsku trestným činem, ale je považováno za přestupek, za který může být uložen maximálně finanční postih.
9. Irská republika
NELEGÁLNÍ
Hlavní složky kratomu (mitragynin a 7-hydroxymitragynin) jsou v Irsku zakázány podle zákonného nástroje č. 173/2017 o zneužívání drog.
10. Italská republika
NELEGÁLNÍ
Kratom samotný a jeho hlavní složka mitragynin jsou v současné době v Itálii zařazeny do seznamu omamných a psychotropních látek, a proto jsou aktuálně nelegální.
11. Kyperská republika
NELEGÁLNÍ
Kratom je na Kypru nelegální od dubna roku 2021.
12. Litevská republika
NELEGÁLNÍ
Kratom samotný a také extrakty z kratomu jsou zařazeny na seznam omamných a psychotropních látek, a proto jsou v Litvě v současné době zakázány.
13. Lotyšská republika
ILEGÁLNÍ
Kratom a jeho hlavní složky mitragynin a 7-hydroxymitragynin jsou podle nařízení č. 847 o omamných látkách, psychotropních látkách a prekurzorech, které mají být kontrolovány, klasifikovány jako psychoaktivní látky, a proto jsou v Lotyšsku v současné době zakázány.
14. Lucemburské velkovévodství
NELEGÁLNÍ
Kratom a jeho hlavní složky mitragynin a 7-hydroxymitragynin jsou klasifikovány jako psychotropní látky a v současné době jsou v Lucembursku zakázány.
15. Maďarsko
LEGÁLNÍ
V Maďarsku kratom není regulován, nejedná se o kontrolovanou látku, takže je legální.
16. Maltská republika
LEGÁLNÍ
Na Maltě kratom není regulován, nejedná se o kontrolovanou látku, takže je legální.
17. Německá spolková republika
LEGÁLNÍ
Kratom je v Německu legální, pokud je na etiketách výrobků, které ho obsahují, uvedeno, že se nesmí používat ke konzumaci lidmi. Kratom není uveden v německém zákoně o omamných látkách ani jako látka pod zvláštní kontrolou podle zákona o léčivých přípravcích.
18. Nizozemské království
LEGÁLNÍ
Kratom není v současné době v Nizozemsku kontrolovanou látkou, takže je legální.
19. Polská republika
NELEGÁLNÍ
Kratom je zařazen na seznam zakázaných omamných látek v příloze č. 1 zákona o potírání drogové závislosti, a proto je v Polsku nelegální.
20. Portugalská republika
KONTROLOVANÁ LÁTKA
Kratom a jeho hlavní složky mitragynin a 7-hydroxymitragynin jsou podle nařízení č. 154/2013 zařazeny na seznam zakázaných psychoaktivních látek, a jejich prodej nebo dovoz je tedy v Portugalsku nelegální. Držení kratomu však trestné není.
21. Rakouská republika
LEGÁLNÍ
Kratom není regulován, v současné době není v Rakousku kontrolovanou látkou, je tedy legální.
22. Rumunská republika
NELEGÁLNÍ
Kratom je v Rumunsku zakázán mimořádným nařízením č. 6 z února 2010, kterým se změnil zákon č. 143/2000.
23. Řecká republika
LEGÁLNÍ
Kratom není regulován, v současné době není v Řecku kontrolovanou látkou a je tedy legální.
24. Slovenská republika
NELEGÁLNÍ
Kratom jako takový je v zákoně č. 139/1998 o omamných a psychotropních látkách a přípravcích zařazen mezi zakázané psychotropní látky, a proto je aktuálně na Slovensku nelegální.
25. Slovinská republika:
NELEGÁLNÍ
Kratom je podle nařízení o klasifikaci zakázaných drog zařazen mezi psychoaktivní látky, a proto je ve Slovinsku nelegální.
- Španělské království
LEGÁLNÍ
Kratom není regulován, v současné době není ve Španělsku kontrolovanou látkou a je tedy legální.
27. Švédské království
KONTROLOVANÁ LÁTKA
Hlavní složka kratomu (mitragynin) je uvedena v nařízení č. 1992:155 a je klasifikována jako psychoaktivní látka. Ve Švédsku je tedy nelegální vyrábět nebo připravovat produkt pro lidskou spotřebu. Zakázána je rovněž samotná konzumace. Kratom se však může dovážet a prodávat jako surovina pro výrobu mýdla.
Nečlenské státy Evropské unie
- Albánská republika
LEGÁLNÍ
Kratom není v Albánii regulován, v současné době není kontrolovanou látkou, a tudíž je legální.
- Andorrské knížectví
ŽÁDNÉ INFORMACE
Momentálně nejsou dostupné žádné informace o tom, zda je v Andoře kratom legální.
- Bělorusko
NELEGÁLNÍ
Kratom jako takový je zařazen na Národním seznamu zakázaných omamných a psychotropních látek a jejich prekurzorů podléhajících státní kontrole v Běloruské republice, vyhláška č. 26 z 28. května 2003).
- Bosna a Hercegovina
LEGÁLNÍ
Kratom není v Bosně a Hercegovině regulován, v současné době tam není kontrolovanou látkou, a tudíž je legální.
- Černá Hora
LEGÁLNÍ
Kratom aktuálně není v Černé Hoře kontrolovanou látkou, tudíž je tam legální.
- Islandská republika
NELEGÁLNÍ
Kratom sám o sobě je kontrolovanou látkou podle novely zákona č. 93/1994. V souladu s místní legislativou tak nelze kratom na Island dovážet, ani ho tam prodávat, držet a užívat.
- Kosovská republika
LEGÁLNÍ
Kratom není v Kosovu regulován, v současné době tam není kontrolovanou látkou, a tudíž je legální.
- Lichtenštejnské knížectví
ŽÁDNÉ INFORMACE
Momentálně nejsou dostupné žádné informace o tom, zda je v Lichtenštejnsku kratom legální.
- Moldavská republika
NELEGÁLNÍ
Samotný kratom je zařazen do seznamu II omamných a psychotropních látek nepoužívaných k léčebným účelům, a proto je v Moldavsku zakázán.
- Monacké knížectví
ŽÁDNÉ INFORMACE
Momentálně nejsou dostupné žádné informace o tom, zda je v Monaku kratom legální. Ale vzhledem k úzké provázanosti předpisů Monaka s Francií lze předpokládat, že je stejně jako ve Francii nelegální.
- Norské království
NELEGÁLNÍ
Kratom samotný je podle nařízení o klasifikaci drog kontrolovanou látkou. Dovoz, vývoz, prodej, nákup, distribuce, držení, výroba nebo zpracování kratomu je v Norsku trestným činem. Lékaři však mohou kratom předepisovat jako lék ve zvláštních případech.
- Ruská federace
NELEGÁLNÍ
Hlavní složky kratomu (mitragynin a 7-hydroxymitragynin) jsou v Rusku od roku 2011 nelegální, a to na základě vyhlášky č. 822/2011.
- Republika San Marino
ŽÁDNÉ INFORMACE
Momentálně nejsou dostupné žádné informace o tom, zda je v San Marinu kratom legální.
- Srbská republika
NELEGÁLNÍ
Kratom samotný je v Srbsku od roku 2022 zařazen na seznam zakázaných drog, a proto je nelegální.
- Republika Severní Makedonie
LEGÁLNÍ
Kratom není v Severní Makedonii regulován, v současné době tam není kontrolovanou látkou, a tudíž je legální.
- Švýcarská konfederace
NELEGÁLNÍ
Kratom je od roku 2017 zakázán, protože je uveden v příloze zákona o omamných látkách, a proto je ve Švýcarsku nelegální.
- Turecká republika
NELEGÁLNÍ
Kratom a jeho složky jsou zařazeny na seznam psychoaktivních látek uvedených ve vyhlášce 2013/5742, a proto je od roku 2014 v Turecku ilegální.
- Ukrajina
LEGÁLNÍ
Kratom není v Ukrajině v současné době kontrolovanou látkou, a tudíž je tam legální.
- Spojené království Velké Británie a Severního Irska
NELEGÁLNÍ
V roce 2016 vstoupil v platnost zákon o psychoaktivních látkách, který kratom ve Velké Británii zakázal.
Aktuálně projednávané změny v zákonné úpravě v České republice
V květnu letošního roku schválili poslanci novelu zákona o návykových látkách (zákon č. 167/1998 Sb.) ve znění pozdějších předpisů a další související zákony. Jednalo se o legislativní pravidla pro nakládání s látkami typu kratom nebo konopí s nízkým obsahem účinné složky THC. Byla to již druhá novela poté, co v březnu byla schválena zákonná úprava, která zakázala prodej výrobků obsahujících HHC, THCP a HHC-O. Jenže obratem se objevily nové látky, které březnový zákaz nijak neomezoval.
Cílem květnové poslanecké novely bylo ochránit před vybranými látkami s psychomodulačními a psychoaktivními účinky především děti. Mezi poslanci se při schvalování rozhořel spor o to, zda je v zákoně navrhovaný zákaz vývozu předmětných látek nebo jejich přeshraniční prodej v souladu s pravidly společného unijního trhu, nebo zda nebude nová úprava označena jako zásah do společného trhu. Poslanci ho proto poslali Evropské komisi k vyjádření, což poněkud zdrželo jeho projednávání v Senátu.
Nové podmínky pro prodejce
Na základě schválené novely se budou látky s psychoaktivním účinkem rozlišovat podle rizikovosti. Zavádějí se různé podmínky pro prodejce, jako například nutnost povolení pro nakládání s psychomodulačními látkami a přesně definovaný obsah povinných informací na obalu, bude také platit zákaz veřejné reklamy.
Schválený zákon předpokládá, že vedle seznamu zakázaných omamných látek budou existovat další dva seznamy. Na jednom z nich budou uvedeny psychoaktivní látky, u kterých zatím nejsou známy zdravotní dopady jejich užívání. Tam by se uváděly všechny nové látky. Aby je bylo možné prodávat, musely by se dostat na jiný seznam, ale než by se tak stalo, dva roky by se nová látka prozkoumávala. Druhý seznam by uváděl psychomodulační látky s nízkým zdravotním rizikem. To, na jakém seznamu konkrétní látka bude uváděna, by rozhodovala vláda ČR na základě návrhu ministerstva zdravotnictví ve spolupráci s experty Státního zdravotního ústavu a vládního odboru protidrogové problematiky.
Poplatky za povolení prodeje
Pro distribuci psychomodulačních látek musí mít prodejci nově povolení, které bude vydávat ministerstvo zdravotnictví. S jeho vydáním bude spojený také poplatek, a to 200 tisíc korun za zahájení řízení o vydání povolení k nakládání s uvedenými látkami. Ve stejné výši bude poplatek pro každý e-shop. Pokud má prodejce více provozoven, tak za povolení pro každou z nich bude prodejce hradit poplatek 20 tisíc korun.
Větší ochrana dětí
Co je ale zásadní změnou, výrobky obsahující psychomodulační látkami si nově budou moci kupovat už výhradně jen dospělé osoby, a to pouze ve specializovaných obchodech. Do těch budou mít děti a mladiství do 18 let věku vstup zakázán. Už vůbec nebude možné si koupit takové látky v prodejních automatech. Takto zákonná úprava reaguje na případy, kdy si děti koupily psychoaktivní látky ve formě cukrovinek a předávkovaly se.
Nově proto výrobky s psychoaktivními látkami nebudou moci napodobovat ani cukrovinky, ani hračky, aby to děti nijak nelákalo. Zpřísní se také internetový prodej, kdy bude při prodeji a výdeji zboží požadováno ověření věku zákazníka. I to je reakce na dosavadní praxi, kdy třeba média nechala nakoupit výrobky s obsahem psychoaktivních látek jako figuranty děti přes internet a kurýr, který jim zboží přivezl, jejich věk nijak neověřoval. Děti si tak běžně mohly kupovat tyto látky i bez vědomí rodičů.
Schválení zákona
Senát zákon na doporučení svého zdravotnického i ústavně-právního výboru schválil zákon beze změn, tedy ve znění postoupeném Senátu Poslaneckou sněmovnou, a to 9. října 2024. Zákon pak již jen čekal na podpis prezidenta Petra Pavla, který tak učinil 17. října, a na zveřejnění ve sbírce zákonů. Tento zákon nabývá účinnosti prvním dnem druhého kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení. Vzhledem k datu, kdy prezident zákon podepsal a obvyklé době zveřejnění ve sbírce, lze předpokládat, že zákon bude účinný od 1. prosince 2024. Pro některé zákonné povinnosti ale v něm existují přechodná opatření. Rozhodující ale je zveřejnění finálního znění zákona ve sbírce zákonů.
Kratom mimo Evropu
Rozdílně se ke kratomu přistupuje i v dalších zemích světa. Níže uvádíme přehled dostupných informací o vybraných státech podle světadílů.
Asie
V některých jihoasijských státech se Mitragyna speciosa vyskytuje přirozeně. Jde zejména o Thajsko, Kambodžu, Malajsii, Indonésii a Filipíny, ale jinde je také pěstovanou zemědělskou komoditou, například ve Vietnamu a Myanmaru. Proto je v řadě z těchto zemí kratom legální, stejně jako tomu bylo dlouho v minulosti, ale zdaleka to neplatí o celé Asii také dnes. Během 20. století, kdy byly více zmapovány psychoaktivní vlastnosti kratomu, začaly některé země pěstování a užívání kratomu zakazovat.
- Arménie
NELEGÁLNÍ
- Brunej
NELEGÁLNÍ
- Čína
PRAVDĚPODOBNĚ NELEGÁLNÍ
Z dohledatelných zdrojů není zřejmé, zda je kratom legální nebo ne, ale vzhledem k obecně přísné čínské protidrogové politice lze předpokládat, že legální není.
- Filipíny
NELEGÁLNÍ
- Gruzie
NELEGÁLNÍ
- Hongkong
NELEGÁLNÍ
Kratom byl v Hongkongu zakázán v roce 2021. I všechny zásilky, které zemí jen procházejí, jsou zabavovány.
- Indie
LEGÁLNÍ
Kratom a jeho hlavní účinné složky nejsou zařazeny na seznamu oficiálně zakázaných látek nebo narkotik Úřadu pro kontrolu narkotik indické vlády. Přesto je vhodná opatrnost, pokud do země vstupujete s větším množstvím kratomu. - Indonésie
Zatím LEGÁLNÍ díky přechodným ustanovení, schválena legislativa, že NELEGÁLNÍ
Pěstování Kratomu na vývoz je v současné době legální, nikoli však jeho místní užívání nebo distribuce. Přestože je právě tato země považována za jednoho z největších dodavatelů kratomu, indonéský ministr zdravotnictví jeho pěstování a export zakázal v roce 2019 s tím, že na pět let bude platit přechodné období. Budoucnost je zatím nejistá, existují místní i zahraniční tlaky na to, aby byl tento zákaz zrušen.
- Izrael
NELEGÁLNÍ
Izraelské zákony v zemi zakazují hlavní psychoaktivní alkaloidy kratomu, mitragynin a 7-hydroxymitragynin, z čehož vyplývá, že je ilegální i kratom, který je obsahuje.
- Japonsko
NELEGÁLNÍ
Kratom je aktuálně v Japonsku zařazen na seznam kontrolovaných látek. Jeho prodej, dovoz a držení jsou tudíž nezákonné a trestné. Mezi zdejšími experty ale probíhá diskuse o jeho potenciálních terapeutických účincích. Změny tak nelze vyloučit ani ke zmírnění, ani ke zpřísnění.
- Jižní Korea
NELEGÁLNÍ
V Jižní Koreji je dovoz, vývoz a také užívání kratomu zakázáno. Dovoz a držení kratomu je přísně trestáno.
- Kambodža
NELEGÁLNÍ
- Laos
NELEGÁLNÍ
- Malajsie
NELEGÁLNÍ
Malajsie zakázala užívání kratomu v roce 1952. Podle dostupných informací hrozí za nezákonné užívání kratomu až čtyři roky vězení, nebo pokuta asi 3 150 dolarů. Ale dle praxe pouhé držení v Malajsii nepředstavuje zásadní problém. Nicméně import kratomu do země je problematický, od určitého množství i trestný.
- Myanmar
NELEGÁLNÍ
Prodej a pěstování není legální. Myanmarská vláda zatýká své občany za držení kratomu a běžně ničí zabavené výrobky z kratomu.
- Singapur
NELEGÁLNÍ
Mitragynin a 7-hydroxymitragynin jsou v současné době považovány za kontrolované drogy třídy A a jsou uvedeny v zákoně o zneužívání drog. Za držení a konzumaci drog hrozí vězení až 10 let a/nebo pokuta 20 tisíc dolarů. U obchodování s drogami se v závislosti na množství udělují tresty od ran rákoskou až po trest smrti.
- Spojené arabské emiráty
NELEGÁLNÍ
Od roku 2015 je tamním ministerstvem zdravotnictví kratom klasifikován jako nelegální látka.
- Thajsko
NELEGÁLNÍ/LEGÁLNÍ jen pro léčebné účely
Thajsko bylo vůbec první státem v jihovýchodní Asii, kde bylo dokonce zakázáno i pěstování stromů, z nichž se kratom vyrábí. Od roku 1979 patří kratom mezi omamné látky, a to mezi ty s nejméně přísnou klasifikací. Výroba, dovoz a vývoz kratomu je trestán buď vězením až na dva roky, nebo finanční pokutou až 6,5 tisíce dolarů. Pouhé držení kratomu znamenalo pro Thajce vězení až na rok nebo pokutu až 650 dolarů. Od roku 2018 je v Thajsku povoleno pěstování, dovoz, vývoz i užívání kratomu pro léčebné účely.
- Tchaj-wan
NELEGÁLNÍ
Od roku 2017 je kratom a jedna z jeho účinných látek mitragynin na seznam kontrolovaných látek. Dovoz kratomu na Tchaj-wan je proto považován za nelegální a může být potrestán pokutou a v některých případech i odnětím svobody. - Vietnam
NEPOTVRZENÉ INFORMACE
Podle dostupných zdrojů ve Vietnamu kratom nelegální není, ale země je zároveň členem Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), které již od roku 2013 zakazuje přidávání kratomu do léčiv a doplňků stravy.
Amerika
- Argentina
NELEGÁLNÍ
Mitragynin je v Argentině nelegální látkou podle vyhlášky z roku 2017.
- Bahamy
LEGÁLNÍ
Kratom není uveden na žádném seznamu kontrolovaných látek.
- Belize
Existují zde internetové obchody prodávající kratom, ten ale není uveden na seznamu kontrolovaných látek.
- Bolívie
LEGÁLNÍ
Kratom není na seznamu kontrolovaných látek.
- Brazílie
LEGÁLNÍ
Kratom není v zemi zařazen mezi zakázané látky, ale je klasifikován jako nová psychotropní látka.
- Chile
LEGÁLNÍ
V Chile se Kratom prodává online a není uveden mezi psychotropními látkami nebo drogami.
- Dominikánská republika
LEGÁLNÍ
Kratom není uveden na seznamu kontrolovaných látek.
- Guyana
LEGÁLNÍ
Kratom není uveden na seznamu kontrolovaných látek.
- Honduras
LEGÁLNÍ
Kratom není uveden na seznamu kontrolovaných látek.
- Kanada
Spíše NELEGÁLNÍ
Podle přijaté legislativy z roku 2019 je sice v Kanadě kratom legální, ale kanadské ministerstvo zdravotnictví nepovoluje prodej kratomu a výrobků obsahujících kratom. Kratom a výrobky z něj nesmí být na území Kanady prodávány ani označovány jako produkty určené k lidské spotřebě. V kanadských obchodech také v minulosti proběhly razie, během kterých byly zabaveny kratomové výrobky.
- Kolumbie
LEGÁLNÍ
V Kolumbii se kratom prodává v internetových obchodech a není uveden na seznamu kontrolovaných látek.
- Kuba
LEGÁLNÍ
Na Kubě platí přísné zákony týkající se drog a kontrolovaných látek, proto je vhodná spíše opatrnost.
- Mexiko
Pravděpodobně LEGÁLNÍ
Podle dostupných informací je kratom v současnosti v Mexiku zřejmě legální, lze ho kupovat, prodávat, distribuovat, držet i užívat v celém Mexiku.
- Nikaragua
LEGÁLNÍ
Kratom není uveden na seznamu kontrolovaných látek.
- Panama
LEGÁLNÍ
Kratom a jeho složky nejsou uvedeny na žádném seznamu kontrolovaných látek. - Paraguay
LEGÁLNÍ
Kratom není uveden na seznamu kontrolovaných látek.
- Peru
LEGÁLNÍ
Kratom není uveden na seznamu kontrolovaných látek.
- Portoriko
LEGÁLNÍ
Kratom není uveden na seznamu kontrolovaných látek. - Salvador
LEGÁLNÍ
Kratom není uveden na seznamu kontrolovaných látek.
- Spojené státy americké
NELEGÁLNÍ jen na části území
Na většině území USA je kratom legální (nákup, prodej, distribuce a užívání), v některých státech, ale třeba i jen v některých okresech kratom legální není. Situace se velmi dynamicky mění. V červnu 2024 platil následující stav:
- a) Alabama
NELEGÁLNÍ
- b) Arkansas
NELEGÁLNÍ
- c) Colorado
NELEGÁLNÍ v Denveru, je-li prodáván pro spotřebu lidmi
- d) Florida
NELEGÁLNÍ v Sarasotě
- e) Illinois
NELEGÁLNÍ v Jerseyville, LEGÁLNÍ ve zbytku státu pouze pro osoby starší 18 let
- f) Indiana
NELEGÁLNÍ
- g) Kalifornie
NELEGÁLNÍ v San Diegu
- h) Mississippi
Ve státě LEGÁLNÍ, ale NELEGÁLNÍ v některých okresech a městech tohoto státu
- i) New York
LEGÁLNÍ jen pro osoby starší 18 let
- j) Rhode Island
NELEGÁLNÍ
- k) Vermont
NELEGÁLNÍ
- l) Wisconsin
NELEGÁLNÍ
- Uruguay
LEGÁLNÍ
Protože se Uruguay řídí mezinárodními seznamy kontrolovaných látek a drog, kratom je legální.
Austrálie a Oceánie
- Australské společenství
NELEGÁLNÍ
Kratom je klasifikován jako omamná látka. Zřejmě i kvůli přísné regulaci importu produktů rostlinného původu do země, případy zneužívání kratomu v této zemi nejsou známy.
- Nový Zéland
NELEGÁLNÍ bez lékařského předpisu
Mitragyna speciosa jako rostlina zde není přímo zakázána. Zákaz pěstování, kupování a prodeje platí pro volný trh, ale je-li kratom na lékařský předpis, tak na něj nejsou žádná omezení.
Afrika
V Africe se přístup ke kratomu značně liší. Některé země nemají žádnou regulaci a povolují jeho užívání a prodej bez omezení, v jiných platí zákazy nebo přísné předpisy. U většiny zemí se nám detailnější informace nepodařilo dohledat. Cestovat do Afriky s kratomem tak nemusí být bezpečné.
- Egypt
Pravděpodobně NELEGÁLNÍ
Přestože Kratom a jeho hlavní účinné látky nejsou v Egyptě výslovně uvedeny na žádném seznamu zakázaných nebo kontrolovaných látek, znalci místních poměrů důrazně doporučí si kratom s sebou při cestách do Egypta nebrat
- Jihoafrická republika
LEGÁLNÍ
Kratom tedy není v Jihoafrické republice nelegální a není ani nijak regulován. Stejně jako v mnoha jiných zemích se Kratom nesmí prodávat jako doplněk stravy pro lidskou spotřebu ani jako látka s léčebnými účinky.