S jistou nadsázkou lze říct, že Kratom se stal v uplynulých letech skutečným „hitem“ sdělovacích prostředků i politické reprezentace bez ohledu na stranu. Výsledkem je zpřísněná regulace, přesto ale kratom zůstává legální. I tak ale se řada lidí poohlíží po alternativách. Těmi mohou být např. rostliny Mitragyna Hirsuta a Mitragyna Javanica. Pojďme se na ně podívat podrobněji.
Srovnání tří stromů
Mitragyna Javanica, Mitragyna Hersuta a Mitragyna Speciosa patří všechny do stejné skupiny. Všechny jsou také původem z jihovýchodní Asie a všechny tři znali původní obyvatelé dávno předtím, než je objevila západní věda, a hlavně západní společnost. Jejich listy obsahují ve všech třech případech alkaloidy, které mohou mít na člověka jak pozitivní, tak negativní účinky. Přesto se v jedné důležité věci liší.
Na západě si stejně jako v Asii lidé oblíbili tyto stromy, neboť dokážou dodat tělu energii ve chvíli, kdy ji potřebuje, ulevit mu od bolesti i napomoci při relaxaci. S tím, jak si u nás i v jiných zemích získával popularitu kratom, tedy Mitragyna Speciosa, se ale začal dostávat i do hledáčku úřadů, které se zaměřovaly i na jeho negativní stránky. V některých zemích světa to vyústilo v úplný zákaz prodeje, jinde (jako u nás) alespoň v regulaci. To však platí pro kratom, ostatní dva stromy jsou toho zatím ušetřeny. Proč? Pojďme se nyní na všechny tři stromy podívat trochu podrobněji.
Mitragyna Speciosa alias kratom
Čím jiným začít, než představením toho nejznámějšího ze tří stromů zmíněných v názvu článku? Mitragyna Speciosa známý jako kratom je tropický stálezelený strom, který dorůstá do výšky až 30 metrů. Jeho domovem jsou pralesy jihovýchodní Asie, zejména pak Thajska, Malajsie a Indonésie. Nejvíce ceněnou částí stromu jsou však jeho listy, které obsahují řadu alkaloidů se specifickými účinky na člověka. Jedná se především o mitragynin a 7-hydroxymitragynin. Právě tyto látky jsou zodpovědné za jeho specifické účinky.
Kratom se nejčastěji užívá ve formě prášku z usušených listů, který se může přidávat do nápojů, zapracovat do potravin nebo se může užívat samotný. Stejně jako původní obyvatelé ve staletích před námi, i dnes si lidé cení jeho stimulačních i relaxačních účinků, které lidé využívají např. jako alternativu k opioidům při léčbě chronické bolesti.
V České republice je držení a užívání kratomu v současné době legální, nicméně jeho prodej a distribuce jsou spojeny s určitými omezeními. Jde především o minimální věk zákazníka či značení produktů s obsahem kratomu.
Potenciálně pozitivní efekty jsou u kratomu stejně jako u každé jiné aktivní látky známé také případné vedlejší účinky. Mezi ty může patřit zvýšený tlak, závratě, sucho v ústech, nevolnost apod. U slabších alternativ jako je Mitragyna Javanica a Mitragyna Hersuta je riziko těchto nechtěných vedlejších účinků menší, a i proto jsou stále populárnější.
Mitragyna Javanica
Stejně jako v případě ostatních rostlin, resp. stromů, o kterých bude tento text pojednávat, i Mitragyna Javanica (jinak též Kra Thum Na) má svůj domov v jihovýchodní Asii. Jak již jeho název trochu napovídá, jedná se především o oblast indonéských ostrovů, tedy Jávu, Sumatru či Borneo. Najdete jej ale i jinde. Strom dorůstá do výšky až 30 metrů a vyznačuje se hladkou, šedou kůrou.
Mitragyna Javanica patří do stejné skupiny stromů jako kratom, tedy Mitragyna Speciosa. Kra Thum Na má lesklé, oválné listy s hladkým povrchem a jemně zvlněnými okraji. Kvete potom drobnými kulovitými květy, které mají žlutavě zelenou barvu. Stejně jako kratom byl a je také tento strom využíván v asijském lidovém léčitelství.
Listy Mitragyna Javanica obsahují alkaloidy, které mají mírné stimulační a relaxační účinky. Tradičně se listy Kra Thum Na suší a připravují ve formě čaje, nebo se žvýkají pro získání energie, zmírnění stresu a únavy. Oproti kratomu je ale Javanica podstatně jemnější. Díky tomu je oblíbený i u lidí, kteří sice hledají přírodní prostředek k podpoře své energie nebo ke zklidnění, aniž by toužili po tom, aby měl účinky až příliš silné.
Alkaloidový obsah tvoří v případě Javanicy především mitrajavynin, isomitrajavynin a mitrajavin. Na rozdíl od kratomu tedy chybí mitragynin a 7-hydroxymitragynin, což je vlastně jinak řečeno, že účinky Javanicy jsou přece jen o něco slabší. Na Mitragynu Javanicu se nevztahuje žádná regulace a je v České republice plně legální.
Mitragyna Hirsuta
Druhou oblíbenou alternativou kratomu je Mitragyna hirsuta, strom známý také pod svým thajským názvem „Kra Thum Khok“. I on pak pochází z jihovýchodní Asie, konkrétně z oblasti Thajska, Kambodže, Vietnamu a Laosu. Strom ale roste zejména v suchých a kamenitých oblastech, což jej odlišuje od jiných druhů rodu Mitragyna, které preferují spíše vlhčí prostředí.
Mitragyna hirsuta je spíše středně velký strom, který běžně dorůstá do výšky 15 metrů. Jeho charakteristickým poznávacím znamením jsou oválné listy, které jsou tmavě zelené, a především mají jemně chlupatý povrch. To je pro tuto rostlinu typické natolik typickým znakem, že odtud pochází i latinské pojmenování „hirsuta“, což ve skutečnosti znamená „chlupatý“). Květy stromu jsou potom drobné a žluté, uspořádané navíc do kulovitých shluků.
Stejně jako kratom, i jemu příbuzný strom Mitragyna hirsuta se již po staletí využívá v tradiční medicíně jihovýchodní Asie. Domorodci odnepaměti vědí, že listy tohoto stromu mají mírné stimulační a relaxační účinky, díky čemuž jsou užitečné při zvládání stresu, únavy nebo lehké bolesti.
Listy se tradičně suší a konzumují ve formě čaje, případně se žvýkají podobně jako betel. Na rozdíl od kratomu, který obsahuje silné alkaloidy jako zmíněný mitragynin, je Mitragyna hirsuta jemnější a není tak alkaloidově bohatý. Opět se tak jedná o jemnější a slabší variantu. Ani Mitragyna hirsuta není subjektem speciální regulace a je v Česku zcela legální.
Právní status tří stromů
V předchozím textu již byla právní stránka věci několikrát zmíněna. Celá situace by se dala shrnout tak, že kratom je u nás regulován a v některých dalších zemích zakázán. V České republice byla a je nejvíce akcentována potřeba uchránit před kratomem děti.
Co se ostatních dvou stromů týká, tedy Mitragyna Javanica a Mitragyna Hersuta, jejich alkaloidové složení je trochu jiné a účinky slabší. To je důvod, proč jsou zatím v naprosté většině zemí uchráněny od podobného zacházení. Nepochybně k tomu ale přispívá i to, že na rozdíl od kratomu nejsou zatím tak známé a západní společnost je zatím nezačala používat a prodávat opravdu ve velkém jako právě kratom.
Je otázkou, zda v případě, že kratom nahradí i objemem prodejů, nedojde k podobnému „procesu“ i s těmito stromy a produkty z nich. Ať tak či onak, jejich vlastnostem a účinkům na lidské zdraví by měla věda i nadále věnovat pozornost, protože výsledky výzkumů na téma jejich schopnosti pozitivně působit i při takových nemocech jako je Alzheimerova choroba naznačují, že to smysl dává. Čas ukáže, jak se bude situace vyvíjet. Mitragyna Javanica, Mitragyna Hersuta ani Mitragyna Speciosa ale rozhodně ještě neřekly své poslední slovo.