Houby nejsou jen oblíbenou ingrediencí v kuchyni, ale také velmi zdravou a prospěšnou součástí stravy. V tradiční čínské medicíně se proto používají úplně běžně jako léčiva. Díky svým blahodárným účinkům si však léčivé houby získaly na popularitě i ve zbytku světa. A proč že jsou houby vlastně tak moc prospěšné? Například proto, že působí preventivně proti mnoha nemocem včetně rakoviny, podporují imunitu nebo bojují se záněty. Léčivých hub je ale celá řada a každá z nich má trochu odlišné účinky.
Využití hub v tradiční čínské medicíně
Když se řekne tradiční čínská medicína, většina lidí si představí akupunkturu, spoustu bylinek a možná i meditaci. Pravdou ale je, že mezi nejuznávanější léčiva tradiční čínské medicíny nepatří ani tak byliny jako spíš houby. Zatímco ve světě si houby jakožto doplňky stravy získávají na popularitě až v poslední době, první zmínky o jejich léčivých účincích v Číně pocházejí již z doby před více než 2000 lety.
V tradiční medicíně mají houby za úkol obnovit rovnováhu mezi jin a jang. Nerovnováha mezi těmito dvěma částmi jednoho celku může být totiž příčinou vzniku závažných fyzických i psychických onemocnění. Dnes už je přístup k houbám samozřejmě o poznání vědečtější a o reálné účinky a obsah léčivých hub se zajímá řada vědeckých výzkumů a studií.
V dřívějších dobách byly léčivé houby v tradiční čínské medicíně velmi cenné a dostupné byly spíše jen panovníkům a velmi bohatým lidem. Dnes si je může koupit naprosto kdokoliv a vlastně kvůli tomu ani nemusí vycházet z domu. V čínské medicíně je však nejdůležitějším aspektem při výběru léčivých hub jejich kvalita. Jedině vysoce kvalitní houby mohou být opravdu vysoce účinné. Proto byste i vy měli při výběru hub dbát především na jejich původ, zpracování a celkovou kvalitu.
Cordyceps je léčivá houba, která v přírodě parazituje na hmyzu
Jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších léčivých hub je Cordyceps sinensis, českým názvem housenice čínská. Cordyceps roste v jižních oblastech Asie, kde parazituje na larvách hmyzu. Houba má hnědou až oranžovou barvu a dosahuje délky až 10 cm. V tradiční čínské medicíně patří k nejcennějším léčivým houbám.
Mezi účinky patří podpora vitality a výkonnosti, ale nejen to
Houba Cordyceps je vhodná především pro lidi, kterým jde o celkové posílení obranyschopnosti, vitality a výkonnosti. Jedná se totiž o silný adaptogen – to znamená, že pomáhá udržovat celkovou fyzickou i psychickou odolnost organismu. Zlepšuje fyzickou sílu a pružnost těla, bojuje proti stresu, posiluje regeneraci a imunitu a navíc zpomaluje stárnutí. Podporuje také zdravé libido.
Cordyceps obsahuje mnoho prospěšných látek jako třeba antioxidanty, nenasycené mastné kyseliny, esenciální oleje, vitaminy skupiny B, vitamin K, sacharidy, bílkoviny a další. Díky tomu všemu je tato houba opravdovým přínosem pro lidské zdraví a kromě vitality a výkonnosti tak prospívá i kardiovaskulárnímu, respiračnímu, nervovému, imunitnímu a pohlavnímu systému. Vhodná je také na podporu funkce ledvin nebo jater.
Díky zlepšování fyzické výdrže je Cordyceps vhodnou houbou třeba pro sportovce a starší lidi. Jako preventivní ochranu před stresem, únavou či nemocemi ji však může užívat prakticky kdokoliv. Vyhnout by se jí měli pouze lidé s autoimunitním onemocněním, poruchou krvácení, akutními problémy, těhotné a kojící ženy a samozřejmě lidé s alergií na houby.
Cordyceps by se měl užívat vždy ráno nebo v poledne
Cordyceps lze konzumovat v několika různých formách. Tou nejběžnější jsou mleté sušené houby v podobě prášku, kapslí či tablet. Prášek si můžete přidat třeba do nápoje, zatímco kapsle a tablety se klasicky polykají. Další možností je houbový extrakt z plodnic Cordycepsu, tedy výtažek připravený z usušených hub. I ten lze sehnat ve formě kapslí. Méně běžnou formou je pak sirup nebo kapky. Cordyceps můžete použít také v kuchyni třeba do omáček nebo polévek.
Dávkování Cordycepsu záleží vždy na daném produktu, obecně se však doporučuje užívání ráno nebo dopoledne, nejlépe půl hodiny před jídlem, nebo hodinu po jídle. Užívat houbu na noc není vhodné, jelikož může narušit spánkový režim. Pokud chcete vstřebávání prospěšných látek z houby podpořit, zvyšte příjem vitaminu C.
Korálovec ježatý je vzácná houba připomínající lví hřívu
Další velmi ceněnou houbou v tradiční čínské medicíně je korálovec ježatý, známý také pod latinským názvem Hericium erinaceus, nebo pod anglickým Lion’s Mane – v překladu lví hříva, kterou tato houba opravdu trochu připomíná. Jedná se o vzácnou houbu vyskytující se v Evropě a Asii. Roste na kmenech listnatých stromů, nejčastěji buků a dubů. Má světlou bílou až béžovou barvu a dorůstá velikosti až 30 cm. V České republice je korálovec chráněn zákonem.
Působí blahodárně na nervovou soustavu a kognitivní funkce
Houba Lion’s Mane má nejvýznamnější účinky na nervovou soustavu a psychické zdraví. Obsahuje totiž hericenony a erinaciny, které příznivě působí na nervovou tkáň a tím i na kognitivní funkce. Korálovec tak může zlepšit vaše soustředění a paměť a také pomoci se zmírněním stresu. Kromě toho je vhodným doplňkem stravy pro lidi, kteří trpí nějakým neurologickým onemocněním, jako je třeba epilepsie nebo roztroušená skleróza.
Lion’s Mane obsahuje velké množství antioxidantů a vitaminů, díky čemuž může poskytnout určitou ochranu před záněty. Díky obsahu polysacharidů podporuje také zdraví trávicího ústrojí. Prospívá střevní mikroflóře a může být skvělou prevencí střevních onemocnění, obzvláště těch zánětlivých. Mezi další účinky korálovce patří podpora imunitního systému, zdraví srdce, kůže a spánku.
Houbu by neměli užívat lidé s diabetem nebo poruchou srážlivosti krve, jelikož může ovlivňovat účinky léků na tato onemocnění. Vyvarovat by se jí měli raději i lidé užívající imunosupresiva.
Korálovec má jedinečnou chuť, díky které je oblíbený v kuchyni
Korálovec se užívá nejčastěji ve formě tablet, ale sehnat můžete také kapky. Velmi oblíbená je konzumace přímo usušených hub, které můžete přidat do salátů nebo jiných pokrmů. Korálovec má totiž jedinečně jemnou nasládlou až nahořklou chuť s jemným křenovým nádechem a konzistencí připomínající mořské plody.
Dávkování houby ve formě kapslí či kapek se opět odvíjí od konkrétního produktu, který máte. Obvykle se však užívá před jídlem. Co se týče použití korálovce v kuchyni, žádné zvláštní dávkování není potřeba. Stačí se držet vybraného receptu a jen si jedinečnou chuť vzácné houby plně vychutnat.
Reishi pochází z Asie, ale můžete ji najít i u nás
Reishi, českým názvem lesklokorka lesklá, je další z oblíbených hub tradiční čínské medicíny. Jedná se o dřevokaznou houbu dorůstající velikosti až 30 cm. Má lesklou hnědou až kaštanovou barvu. Jejím původním domovem je Asie, dnes ji však můžete najít v lesích téměř celého světa, včetně těch našich.
Podporuje nejen imunitu a zdraví srdce
Jedním z hlavních účinků reishi je podpora imunity. Obsahuje totiž zdraví prospěšné polysacharidy a další složky, které pomáhají stimulovat funkci imunitního systému, čímž zvyšují odolnost vůči nemocem. Dále houba podporuje zdraví oběhového a kardiovaskulárního systému, jelikož obsahuje triterpenoidy, které pomáhají udržet normální hladinu cholesterolu a cukru v krvi a přispívají ke snížení krevního tlaku.
To ale není zdaleka vše. Má se totiž za to, že reishi obsahuje až 400 dalších biologicky aktivních látek. Patří mezi ně velké množství antioxidantů, alkaloidů, mastných kyselin, vitaminů, minerálů, enzymů a dalších. Díky všem těmto látkám může mít reishi pozitivní vliv také na trávení, spánek nebo psychickou pohodu. Ceněné jsou také protizánětlivé účinky houby.
Reishi je vhodnou houbou pro každého, kdo chce posílit svou obranyschopnost nebo zdraví srdce a cév. Díky velkému množství prospěšných látek může být však prospěšná naprosto komukoliv. Houbě by se měli vyhnout pouze lidé s nízkým krevním tlakem, poruchou krvácení a těhotné a kojící ženy.
Houba, kterou si můžete dát třeba ve formě kávy
Reishi se nejčastěji užívá ve formě tablet, kapslí, nebo prášku. K sehnání jsou ale také kapky, nebo nápoj v podobě čaje či dokonce kávy. Na rozdíl od předchozích hub není reishi tak úplně jedlá, jelikož je hodně tvrdá a má hořkou chuť. Klasické použití v kuchyni tak není zcela běžné, přesto se do některých asijských receptů používá právě ve formě prášku, často třeba do vývarů.
Co se týče dávkování, vždy se řiďte pokyny u vašeho produktu. Nejlepší je užívat reishi zhruba půl hodiny před jídlem. Pozor si dejte v případě, že užíváte léky. Mezi reishi a jakoukoliv vaší medikací by měl být alespoň hodinový rozestup, aby se houby a léky vzájemně neovlivňovaly.
Turkey Tail připomíná svým vzhledem krocaní ocas
Další významnou houbou tradiční čínské medicíny je Coriolus, českým názvem Outkovka pestrá. Známá je však také pod anglickým jménem Turkey Tail, tedy krocaní ocas. Toto pojmenování získala, protože se krocanímu ocasu opravdu trochu podobá. Houba má vějířovitý tvar a hnědě či šedě pásovaný klobouk. Dorůstá šířky 2-8 cm. Turkey Tail se hojně vyskytuje po celé Evropě, rozšířená je také v Asii, Severní Americe a Austrálii. Roste na odumřelých kmenech a větvích stromů.
Podpora imunity i pomoc při rakovině
Turkey Tail je vhodným doplňkem stravy pro lidi podstupující léčbu rakoviny. Houba totiž obsahuje látky, které podporují aktivaci imunitních buněk a mohou zlepšovat odpověď organismu na léčbu rakoviny. Kromě toho může houba zlepšit snášenlivost chemoterapie a radioterapie a zmírnit tak jejich nepříjemné vedlejší účinky. Turkey Tail se doporučuje především při rakovině žaludku, střev, jícnu a prsu. Samozřejmě vždy pouze jako doplněk, nikoliv jako kompletní terapie. Coriolus může sloužit i jako prevence vzniku rakoviny.
Jedná se o houbu bohatou na betaglukany, díky čemuž je skvělá i na podporu imunitního systému. Díky obsahu prebiotických složek podporuje zdravou střevní mikroflóru a tím celkové zdraví trávicího traktu. Houba přispívá také k ochraně a regeneraci sliznic. Má pozitivní vliv i na kardiovaskulární systém a podporuje detoxikaci organismu. V tradiční čínské medicíně je Turkey Tail využívána na zlepšení psychického zdraví a zmírnění stresu.
Houbě by se měli vyhnout lidé s poruchou krvácení a lidé užívající imunosupresiva. Nedoporučuje se užívat ani těhotným a kojícím ženám.
Houba by se měla užívat vždy před jídlem
Turkey Tail seženete nejběžněji ve formě tablet, kapslí, nebo prášku. Užívat se dá ale i v podobě kapek nebo čaje. Stejně jako reishi, ani tato houba není jedlá, jelikož je tuhá a nechutná příliš dobře, takže v kuchyni ji spíše nevyužijete. Turey Tail je oblíbeným doplňkem stravy také pro zvířata, kterým velmi přispívá k celkovému zdraví.
Doporučuje se houbu užívat zhruba půl hodiny před jídlem, nejlépe na lačno. Pokud jde o dávkování, vždy se řiďte pokyny na daném produktu.
Shiitake roste ve skupinách na tlejících kmenech
Velmi ceněnou léčivou houbou je shiitake, česky známá jako houževnatec jedlý. Původně pochází z východní Asie, dnes se však pěstuje i v jiných částech světa. Klobouk shiitake dorůstá průměru 5-15 cm a jeho povrch je pokrytý šupinkami hnědé barvy. Jde o dřevokaznou houbu, která roste ve skupinách na rozkládajících se kmenech listnatých stromů.
Je skvělou prevencí i pomocníkem při konkrétních potížích
Shiitake má na lidské tělo mnoho příznivých účinků. Jedním z nich je posílení imunitního systému, jelikož obsahuje množství polysacharidů a vitaminů. Díky velkému obsahu zdraví prospěšných látek shiitake podporuje celkové zdraví, čímž může zpomalovat stárnutí, zmírňovat stres a podporovat celkovou pohodu a vitalitu organismu.
Obsah beta-glukanů se postará o správné trávení a zdravou střevní mikroflóru, stejně jako o regulaci hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Shiitake může pomoci také se snížením krevního tlaku, díky čemuž je skvělou prevencí kardiovaskulárních chorob. Dále má houba určité protizánětlivé účinky, což se může hodit při boji se zánětlivými onemocněními. Podobně jako Turkey Tail, i shiitake podporuje léčbu rakoviny a zároveň zmírňuje její vedlejší účinky. Za zmínku stojí také významné antioxidační vlastnosti, které houba má.
Shiitake je vhodným doplňkem stravy pro každého, kdo chce podpořit svou imunitu, psychickou odolnost a celkovou vitalitu organismu. Dokáže však být skvělým pomocníkem i při konkrétních problémech, jako je třeba rakovina. Zkrátka si v jejích účincích najde něco prospěšného snad každý. Houbu by neměli užívat jen lidé, kteří berou imunosupresiva, ani těhotné a kojící ženy.
Nejlepší je užívání na lačno
Stejně jako předchozí houby i shiitake seženete nejčastěji ve formě tablet, kapslí, prášku či kapek. Z rozdrcených hub si můžete připravit také čaj. Shiitake je výbornou a oblíbenou houbou i v kuchyni. Lze ji použít do omáček, polévek, nebo do čehokoliv jen budete chtít.
Houbu je nejlepší užívat na lačno, nejlépe 60 minut před jídlem, nebo 60 minut po jídle. Vhodné je během užívání zvýšit příjem vitaminu C, který maximálně zefektivní využití prospěšných látek ze shiitake.
King Trumpet
King Trumpet s českým názvem hlíva máčková či hlíva královská je houba s plošším kloboukem světle hnědé či našedlé barvy dorůstajícím velikosti o průměru 3-12 cm. Vzhledem se trochu podobá více známé hlívě ústřičné. Původně pochází ze Středomoří, kde roste na kořenech rostlin a na bylinách. Můžete na ni narazit i u nás, ale to spíše vzácně. King Trumpet se stala oblíbenou součástí jídelníčku mnoha domácností především proto, že ji lze snadno vypěstovat i doma ve speciálním substrátu.
Hlíva máčková obsahuje obrovské množství zdraví prospěšných látek. Patří mezi ně například vláknina, polysacharidy a probiotika, což prospěje střevní mikroflóře a trávicímu ústrojí celkově. Vitaminy a minerály podpoří imunitní systém, zmírní únavu a vyčerpání a pomohou v boji se stresem. Mezi další účinky patří normalizace krevního tlaku, snížení hladiny cukru a tuku v krvi či zmírnění příznaků alergie a astmatu.
Houba má blahodárné účinky na zdraví kůže. Může podpořit léčbu akné, bradavic nebo třeba ekzémů. King Trumpet podporuje také zdraví kloubů a šlach, takže může pomoci ulevit od strnulosti končetin. Dále zlepšuje metabolismus, čímž usnadňuje regeneraci buněk a podporuje zdraví jater, slinivky a ledvin. A zapomenout nesmíme ani na detoxikační účinky.
King Trumpet je vhodnou houbou pro každého, kdo bojuje s kožními či kloubními obtížemi, špatným trávením, nebo chce zkrátka podpořit svou imunitu. Vyhnout by se jí měli pouze lidé s poruchou krvácení a těhotné či kojící ženy.
V doplňcích stravy není příliš častá, v kuchyni je ale velmi oblíbená
Doplněk stravy čistě jen s King Trumpet seženete spíše obtížně, někdy se však tato houba přidává do doplňků stravy v podobě směsí z různých hub. Můžete si ji však sami vypěstovat poměrně jednoduše doma a poté využít v kuchyni. Hlíva máčková má delikátní nasládlou chuť a jemnou strukturu, díky čemuž je v pokrmech velmi oblíbená.
Další léčivé houby
Léčivých hub existuje samozřejmě mnohem více, než by dokázal jeden článek pojmout. Výše zmíněné houby patří k těm nejznámějším a v tradiční čínské medicíně nejvíce oceňovaným. Pojďme se však podívat ještě na několik dalších hub, jejichž účinky určitě stojí za pozornost.
Chaga je silný antioxidant a adaptogen
Houba Chaga, známá také jako rezavec šikmý, je dřevokazná houba vyskytující se především v severní Evropě a Rusku. Je známá hlavně pro své silné antioxidační a adaptogenní účinky. Díky nim zvyšuje celkovou odolnost vůči stresu a dalším psychickým obtížím. Může fungovat preventivně proti neurodegenerativním onemocněním, jako je třeba alzheimerova nebo parkinsonova choroba. Mezi její další účinky patří posílení imunity, podpora trávení, regenerace pokožky, zpomalení stárnutí nebo snížení hladiny cukru a tuku v krvi.
Tremella bojuje proti rakovině a podporuje krásu
Tremella, českým názvem rosolovka řasotvará je exotická houba pocházející z Číny. Vzhledem připomíná jakousi gelovou či želatinovou hmotu podobnou medúze. Houba obsahuje látky, které stimulují imunitní systém k boji proti rakovině, takže může být skvělým pomocníkem v boji s touto zákeřnou nemocí. Tremella účinkuje protizánětlivě, pomáhá snižovat krevní tlak, usnadňuje dýchání a podporuje hydrataci pokožky, pročež se jí někdy přezdívá houba krásy.
Maitake zpomaluje stárnutí a bojuje proti osteoporóze
Maitake neboli trsnatec lupenitý je parazitická houba, která roste u spodních okrajů kmenů či pařezů stromů, nejčastěji dubů. Jejím původním domovem je Asie a Severní Amerika, dnes však roste po celém světě. Je známá především jako houba zpomalující stáří, jelikož harmonizuje imunitu i metabolismus. Navíc podporuje zdraví kostní tkáně a pomáhá tak předcházet osteoporóze. Houba dále podporuje zdravou funkci sleziny a žaludku. Může pomoci také při nádorových onemocněních nebo při potížích s neplodností.
Doporučení a na co si dát pozor při konzumaci léčivých hub
Kontraindikace
Před konzumací léčivých hub byste měli dát vždy pozor na to, zda netrpíte nějakou nemocí či stavem, který by houba mohla zhoršit. Většinou se jedná o poruchy krvácení, nebo o případy, kdy užíváte imunosupresiva. Těhotné a kojící ženy by se léčivým houbám měly raději také vyhnout, především z důvodu prozatím nedostatečného výzkumu v této oblasti. Houby by samozřejmě neměli užívat ani lidé s alergií na houby. Vždy si však zjistěte, jaké kontraindikace má konkrétní houba, kterou chcete užívat, jelikož se to může u různých hub lišit.
Zvýšení příjmu vitaminu C
Již jsme zde párkrát zmínili, že je vhodné během užívání léčivých hub zvýšit příjem vitaminu C. To platí u naprosto všech léčivých hub. Vitamin C totiž podpoří vstřebávání prospěšných látek z hub, čímž využije potenciál jejich prospěšných účinků naplno. Vitamin C můžete přijímat zvýšenou konzumací ovoce a zeleniny, nebo prostřednictvím doplňků stravy.
Správný výběr léčivých hub
Pokud sháníte houby na konkrétní potíže, tak je obzvlášť důležitý výběr správného druhu houby, abyste si třeba ještě neuškodili. Pokud si nejste výběrem jistí, můžete se vždy poradit s lékařem nebo lékárníkem. V případě, že vám nejde ani tak o řešení konkrétních potíží, ale spíše o celkovou podporu vitality a zdraví, můžete sáhnout po směsi několika různých hub, která vám zajistí co nejširší spektrum pozitivních účinků.
Vedlejší účinky léčivých hub
Léčivé houby mají vedlejší účinky jen málokdy, stát se to ale samozřejmě může. Nejedná se však o žádné vážné problémy – většinou jde o nevolnost, potíže s trávením, bolesti hlavy, únavu, motání hlavy, nebo drobnou vyrážku na kůži. Většina těchto vedlejších účinků vzniká tehdy, když užíváte příliš velké množství hub. Pokud se s nimi tedy náhodou setkáte, zkuste jen snížit dávku užívaných hub.
V jaké formě houby zvolit?
Většina hub je k sehnání ve formě kapslí, které v sobě mají jemný prášek z rozemletých hub. Houby v této formě jsou oblíbené, jelikož jsou účinné, tělo je umí dobře zpracovat a kapsle se navíc snadno užívají. Další častou formou je klasický prášek, ze kterého si můžete dělat čaje nebo odvary. Tato metoda vychází z tradičního použití hub, nicméně abyste dosáhli terapeutických účinků, je potřeba velké množství prášku, takže se nejedná o nejefektivnější formu.
Další možností jsou houby v podobě olejů či kapek. Tuto formu ocení především lidé, kteří neradi polykají kapsle a tablety. Velmi vhodné jsou extrakty, které mohou být jak v tekuté podobě, tak i v kapslích. Extrakty se vyrábí takovým způsobem, aby bylo zachováno co nejvíce účinných látek a aby je tělo dokázalo maximálně využít. Extrakty jsou vhodné pro lidi, kteří chtějí co nejúčinněji bojovat s nějakým problémem. Klasický prášek v kapslích je pak vhodný zase jako prevence.
Co se týče použití hub v kuchyni, je třeba počítat s tím, že tepelnou úpravou houby část svých prospěšných látek ztratí, stejně jako je tomu u zeleniny a ovoce. V tomto případě proto berte houby spíše jako chutnou přísadu, a pokud chcete naplno využít jejich zdravotní benefity, sáhněte raději po některém z doplňků stravy.