V Jižní Africe roste a pomáhá už tisíce let… i proto si vysloužila přezdívku „africká pomocnice”. Moderní svět však její zázračné schopnosti objevuje až v poslední době. V čem je kanna výjimečná a jak může pomoci zrovna vám?
Kanna dokáže růst ve velmi těžkých podmínkách
Kanna (latinsky Sceletium tortuosum) je houževnatá léčivá rostlina z Jižní Afriky, kde rostla už před tisíci lety a roste tam dodnes. Domorodé kmeny v Jižní Africe na tuto bylinku spoléhají od nepaměti. Co se za tu dobu, po kterou bylinka v Africe roste, změnilo? Hlavně fakt, že se o ní dozvěděl celý svět. Její schopnost zmírňovat stres, tišit úzkost a celkově zlepšovat náladu, je jako šitá na míru dnešní hektické době. Kdo by se nechtěl cítit lépe v dnešní chaotické době? Bylinka, jejíž moderní formou jsou dnes hlavně kapsle, prášek nebo čaje, je výjimečná v tom, že oproti jiným dostupným stimulantům nezpůsobuje závislost.
V Jižní Africe Kanna roste ve velmi těžkých podmínkách. Jedná se o sukulentní rostlinku, která kvete světle žlutými květy. Má malé masité lístky a přežívá na místech, kde ostatní rostliny zaručeně hynou. Její superschopností je postarat se o sebe například obětováním starších listů. Když je sucho tak velké, že je to příliš i pro tuto rostlinku, uschnou její starší velké listy na těch mladších a menších, čímž jim poskytnout stín a ochrání je před zničující sluneční září. Je to opravdová pomocnice, protože svou sílu, ačkoliv ji sama potřebuje, dokáže předat tomu, kdo ji užije. Domorodé kmeny v oblastech Jižní Afriky se na tuto bylinu obraceli vždy, když potřebovali.
Využití domorodými kmeny
Možná si říkáte, že se u domorodých kmenů tato rostlinka, která snižuje stres a úzkost, maličko minula svým účinkem. Stres, jaký známe dnes, oni samozřejmě neznali. To ale neznamená, že je jejich doba nazatěžovala. Opak je pravdou. Lovci také zažívali stres z lovu a rizika, že na ně zvíře zaútočí a oni budou zraněni. Zužoval je hlad i žízeň. Také domorodé kmeny žily ve skupinách a lidé museli udržovat zdravé sociální vazby ve svém kmeni. Bylinku pak používali k různým stmelovacím rituálům, ke kmenovým poradám, k uvolnění napětí a lepší komunikaci.
Bylinu využívali nejčastěji tak, že ji žvýkali jako žvýkačku. Vždyť i Kanna se dá podle jejich řeči přeložit jako „něco ke žvýkání”. Na skutečnost, že domorodé kmeny Jižní Afriky pořád něco žvýkají, přišel v roce 1662 cestovatel a badatel, který si z cest dovážel exotické ovoce a rostliny. Domorodci však rostlinu také kouřili, sušili, fermentovali, používali podobně jako šňupací tabák. Užívali ji nejenom vnitřně, ale i zevně. Bylinka se stala jednou z nejčastěji užívaných rostlin, doslova byla královnou jejich tradiční medicíny. Používali ji:
– při nemocech (kde využívali jejich protizánětlivých a antiseptických vlastností),
– skvěle působila na bolest zubů,
– na bolest břicha,
– urychlovala hojení ran,
– lovcům bylinka zvyšovala jejich odolnost,
– celkově bylina pomáhala přežít náročné podmínky.
Jaká je historie kanny?
Africká bylina kanna v sobě nese moudrost tisíců let. První zmínky o jejich účincích byly objeveny už v roce 1685, kdy byl objeven 435 let starý obrázek botanika Simona van der Stela. U obrázku rostlinky stál její popis, který hlásal, že je to rostlinka plazivá a vytrvalá. Další z prvních informací o této rostlině byl i dochovaný záznam z roku 1662, který zmiňoval, že holandský obchodník Jan van Riebeeck získával tuto rostlinku od domorodých kmenů výměnou za kozy. Tímto zmínky o superschopnostech této bylinky ani zdaleka neutichly. Naopak se postupně šířily do celého světa. Když se potom rostlina dostala do Evropy, označili ji lidé za bylinku podobající se ženšenu. Když pak z rostliny izolovali účinné látky, rozběhla se řada studií, která už rostlinu ze svého zkoumání „nepustila”.
Jaké látky kanna obsahuje?
Co dělá kannu schopnou pomáhat při nemocech, bolestech a úzkostech? Především její koktejl látek, které obsahuje. Mezi její nejvýznamnější látky patří alkaloidy mesembrin, mesembrenon a mesembrol. Tyto látky:
– podporují kognitivní funkce,
– působí na serotoninové receptory a zlepšují náladu,
– mají mírně euforické účinky.
Dále v rostlině najdete další cenné látky jako saponiny, třísloviny, antioxidanty a tak podobně.
Jaké účinky má kanna na lidský organismus?
Ačkoliv je kanna v tradiční africké medicíně používaná jako širokospektrální léčivo na řadu zdravotních problémů, u nás se o kanně mluví hlavně v souvislosti s její schopností příznivě ovlivňovat náladu, zmírňovat stres a úzkost. Kanna:
– umí eliminovat stres, především snížit jeho vliv na naše zdraví, což samo o sobě předchází řadě onemocnění, které stres způsobuje, napřklad:
– vysoký krevní tlak,
– cukrovku,
– žaludeční vředy.
Kanna:
– zlepšuje náladu,
– mírní úzkost,
– posiluje psychickou odolnost,
– uvolňuje napětí ve svalech (způsobené stresem),
– podporuje sexuální energii,
– dokáže potlačit žízeň,
– může být prevencí přejídání,
– podporuje klidný spánek,
– může být nápomocna při léčbě závislosti (na cigaretách, alkoholu…),
– sama o sobě nevyvolává závislost.
V jakých formách lze dnes kannu sehnat?
Kanna je dostupná v různých formách, nejčastěji jako prášek (má slabší účinek a přidává se například do jídla či do nápojů, čaj nebo extrakt (je koncentrovanější a tudíž má silnější účinek).
Pro koho je užívání kanny vhodné?
Kanna je díky svým účinkům vhodná:
– pro všechny, kteří chtějí povznést svého ducha a mít lepší náladu,
– ideální je pro studenty a lidi s psychickou prací, protože podporuje soustředěnost,
– vhodná je pro lidi s úzkostí a lidi ve stresu,
– kanna dokáže pomoci lidem bojujícím se závislostmi, protože ulevuje od abstinenčních příznaků, zmírňuje nervozitu a zlepšuje psychickou pohodu,
– kannu mohou vyzkoušet lidé, kteří v sobě chtějí podpořit kreativitu,
– africká rostlina umí být nápomocná lidem s trémou, protože boří komunikační bariéry,
– pro uživatele, kteří chtějí posílit svou odolnost,
– pro všechny ty, kteří upřednostňují přírodní doplňky stravy a nechtějí svůj organismus zatěžovat chemií.
Je kanna bezpečná?
Africká pomocnice je bezpečnou bylinkou, pokud se užívá v rozumném množství a nepřekračuje se doporučené dávkování. Přitom dávkování je hodně individuální. Obecně platí, že začátečníci by měli začínat s menší dávkou. Dávkování samozřejmě závisí na formě použité kanny. Účinek kanny by se měl dostavit přibližně do hodiny od požití. Nástup urychluje užití na lačný žaludek. Užívání kanny by měly s lékařem minimálně konzultovat těhotné a kojící ženy, u nichž ještě neexistují dostatečné studie, které by dosvědčily bezpečnost užití.
Kanna se nesmí užívat společně s alkoholem nebo s antidepresivy, jelikož by mohly na sebe tyto látky vzájemně působit a způsobit zdravotní komplikace. V případě, že jste užili více kanny, než snesete, mohou se objevit:
– závratě,
– bolesti hlavy,
– celková slabost,
– nadměrné pocení,
– zrychlený tep.
V tomto případě je potřeba kannu přestat užívat nebo minimálně upravit její dávkování.
O kanně tedy můžeme bez nadsázky mluvit jako o africkém pokladu. Rostlina spojuje dlouhou historii a moderní dobu, kdy jsou její účinky velice žádané. To, co si obyvatelé Jižní Afriky předávají z generace na generaci, to teď rozplétají četné studie ve snaze nepromarnit léčivý potenciál této rostliny. Sušený prášek z této rostliny je nejčastější formou, ke které se můžete dostat. Rostlina je bezpečná a její hlavní výhodou je fakt, že není návyková. To z ní dělá ideální přírodní pomoc nejen při pokleslé náladě.