Koupit kratom v Česku standardně legálně samozřejmě lze. Podobně jako v případě jiných produktů je ale potřeba mít se na pozoru ohledně toho, jaké zboží si pořizujete a od koho. Na co všechno dbát?
Jaké druhy kratomu lze pořídit
Kratom je produktem, který se vyrábí z listů rostliny Mitragyna speciosa, tropického stromu, který ve své domovině slouží jako součást tradiční medicíny. Existují různé druhy, které se primárně označují barvou:
Koupit si tak můžete:
- kratom bílý
- kratom červený
- kratom zelený
- kratom hnědý
- kratom žlutý
- kratom zlatý
Nejprve je nutné se zorientovat v druzích kratomu. Ty si kvalitou mohou být v zásadě rovny, nicméně je nezbytné se před koupí seznámit s tím, jaký typ kratomu máte před sebou a k čemu je prioritně určen. Jednotlivé typy se od sebe liší způsobem zpracování, ale také svým účinkem.
Červený kratom
Listy mají v době sklizně charakteristické červené žíly, což indikuje plnou zralost. V tomto případě se nechávají při výrobě anaerobně fermentovat po dobu asi 7 dnů a až poté se suší. Červený kratom obsahuje vysoké množství alkaloidu, který se nazývá 7-hydroxymitragynin. Díky tomu má mírně sedativní účinek a hodí se pro celkové uvolnění, lepší spánek nebo zmírnění bolesti.
Zelený kratom
V tomto případě platí, že zelená žilnatina napovídá stále dozrávající kratom. Listy se suší jeden den na slunci, následně se se sušením pokračuje v uzavřených prostorách. Zelený kratom se nachází na rozmezí mezi kratomem bílým a červeným, a to díky vyváženému poměru účinných látek. Má tedy mírně stimulační efekt, ale působí i relaxačně. Až mírnou euforii dokáže navodit zejména ve vyšších dávkách. Lze ho doporučit i začátečníkům a je vhodný pro dlouhodobé užívání.
Bílý kratom
Listy v době sklizně mají bílé žíly, fáze zralosti je tedy doposud raná. U bílého kratomu by sušení listů na slunci mělo trvat déle než den. Poté se přechází na sušení v uzavřeném prostoru. Bílý kratom má silnější stimulační účinek. Proto se používá pro svou schopnost zlepšit náladu, zvýšit energii a posílit bdělost. Posiluje koncentraci a výkonnost.
Výše zmíněné druhy lze považovat za základní. Žlutý či zlatý kratom pak není samostatným druhem, ale vzniká mísením červeného kratomu s bílým či zeleným v různém poměru. Pakliže si míníte koupit v ČR kratom hnědý, měli byste vědět, že ani v tomto případě se o samostatný produkt nejedná. Vychází z červeného kratomu, který prochází delší dobou fermentace. Ta obvykle trvá cca 10 dnů.
Jak poznat kvalitní kratom
Výběr kratomu závisí tak v první řadě na individuálních preferencích a dosavadních zkušenostech. I konkrétní produkty se však od sebe svou kvalitou lišit mohou.
Signifikantními znaky pro nákup kvalitního kratomu primárně jsou:
- země původu
- postup při zpracování
- obsah účinných látek
- skladování produktů
- prověřený výrobce
Země původu
Spolehlivý výrobce by měl uvádět v první řadě to, odkud jím dodávaný kratom pochází. Domovinou rostliny Mitragyna speciosa je oblast jihovýchodní Asie. Kvalitní kratom proto pochází ze států, jako je Thajsko, Indonésie a Malajsie. Tyto oblasti se vyznačují nejlepším klimatem a půdními podmínkami, což má příznivý vliv na růst rostlin.
Kratom se tak i zpravidla označuje jednak podle své barvy, ale také podle místa ve kterém byl vypěstován. Například se tak můžete běžně setkat s červeným kratomem Borneo, který svůj název získal podle ostrova Borneo, jenž je největším ostrovem Velkých Sund.
Postup při zpracování
Ke sklizni dochází u stromů ve věku standardně 2 až 3 roky. Platí, že ty starší poskytují vyšší kvalitu listů. Svůj podíl na tomto aspektu má ale například i to, kde strom rostl, v krajních částech plantáže mívají rostliny lepší přístup k živinám. Nicméně výslednou jakost kratomu ve výsledku nemalou měrou ovlivní rovněž postup při zpracování suroviny.
Výchozí formou je při zpracování kratomu vždy ta sušená. Sušené listy se poté rozemelou na prášek, který se pak užívá jako čaj, případně se prodává ve formě kapslí nebo extraktů. Sušení i následné mletí by se mělo provádět tak, aby se zabránilo ztrátě účinných látek a také kontaminaci složkami cizorodými. Problematické jsou z tohoto pohledu zejména těžké kovy a pesticidy.
Obsah účinných látek
Hlavní účinné látky v kratomu tvoří indolové alkaloidy, zejména mitragynin a 7-hydroxymitragynin. Důvěryhodný dodavatel je schopen přesně deklarovat, jaké zboží prodává. Proto má nejen čistotu, ale i obsah alkaloidů, které tvoří hlavní účinné látky, prověřené pomocí laboratorních testů.
Celkový obsah alkaloidů v 1 listu kratomu se pohybuje v rozmezí 0,5 až 1,5% hmotnostního obsahu sušiny. Z tohoto množství tvoří 60% mitragynin a 2 % tvoří 7- hydromitragynin. Vysokým obsahem účinných látek se vyznačují zejména druhy kratomu označované jako Super. Ty pocházejí z listů dospělých stromů, které se nacházejí na vrcholcích rostliny.
Skladování výrobku
Stejně tak je na místě preferovat čerstvý kratom. Ten má silnější účinky a je méně náchylný k plísním nebo jiným kontaminantům. Datum balení by vždy mělo být uvedeno na obalu kratomu. Skladován by měl být na suchém a chladném místě.
Pokud si nejste jisti, mnohé napoví senzorické hodnocení. Optimální tak je nekupovat kratom z neznámých zdrojů přes internet, ale mít možnost si ho osobně prohlédnout. Ověřte si, že produkt má barvu i vůni odpovídající svému typu. Jakékoli vizuální známky plísně už jsou samozřejmě neklamným signálem toho, že prodejce skladování podcenil.
Prověřený výrobce
Stejně tak je vhodné kupovat kratom od prověřených dodavatelů. Tyto subjekty by měly být nejen v maximální možné míře transparentní ohledně poskytovaných informací o svých výrobcích, ale také za sebou mají spokojené zákazníky. Nemůžete-li dát na osobní doporučení, což bývá vždy optimální, alespoň si prověřte recenze dostupné na internetu.
Rovněž se kvalitní prodejce kratomu stará o pohodlí zákazníka. Měl by vám tedy umožnit jak osobní nákup v kamenném obchodě, ale i případnou objednávku přes e-shop. Možností je tak i rozvoz kratomu.